برو به محتوای اصلی
امیر خاوری
طراح بازی در استودیو هزارتو
۳ سال پیش پرسیده شده

یکی از مسائلی که در کار با یونیتی برای تیم ما یه مقدار چالش‌برانگیز شده اینه که اولن بین این همه نسخه‌ی متنوع کدوم نسخه از یونیتی رو انتخاب کنیم برای کارمون؟ فقط به نسخه‌های LTS میشه اعتماد کرد؟ کدوم‌یک از نسخه‌های غیر LTS قابل اتکا هستن؟ و دومی اینکه چند وقت یه بار یونیتی رو آپدیت کنیم به نسخه‌های جدیدش؟ آيا اصن در طول یه پروژه یونیتی رو آپدیت می‌کنید؟(فرض کنید پروژه اونجوری سرویس نیست که بخواد سالیان سال تحت توسعه باشه، مثلن حداکثر دو سال)

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جامعه بازی‌سازان ایران می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

مهدی رحمتی
هم‌بنیان‌گذار فضای اشتراکی همبود

یک نکته رو قبل از شروع حرفم بگم که از ابتدای پروژه، درمورد نسخه‌های مختلف یونیتی اطلاعات کافی رو داشته باشین و از همون ابتدا، نسخه ای که با ابزار‌ها، SDK‌ و پلتفرم شما هم‌خونی بیشتری داره انتخاب کنین.

در پیرو حرف دوستان، برای انتخاب نسخه جدید نیازی به هیجان نیست. بهترین کار قبل از ارتقای نسخه، خوندن مقایسه‌ها و رفتن سراغ نقد‌های منفی نسخه جدیدتره.

همینطور به پلتفرمی که درحال کار روی اون هستید هم بستگی داره. برای مثال، از یونیتی 2019 به بعد، دیگه اندروید زیر 4.4 ساپورت نمیشه و این برای تیم‌هایی که هنوز روی جامعه قدیمی‌ تمرکز دارن، جالب نیست.

 

داخل این صفحه، مطلبی مشابه سوال شما مطرح شده:

https://www.reddit.com/r/Unity3D/comments/bs1svb/which_unity_version_should_i_use_when_starting_a/

من قبلاً همیشه از LTS استفاده می‌کردم ولی خب قضیه از 2019 به بعد فرق کرد.

چون هر چند وقت یکبار یک ویژگی جدید اضافه میشد.

الان سعی می‌کنم از آخرین ورژنی که UnityHub میگه استفاده می کنم.

همون طور که دوست خوبمون گفتن سعی کنید از اول پروژه روی یک ورژن بمونید تا بعداً به مشکل نخورید.

ما برای هر پروژه جدید یک فایل به نام Team Agreement می‌سازیم تا همه یک استاندارد رو رعایت کنند و جلو‌تر به مشکل نخوریم.

یعنی حتی علاوه بر ورژن یونیتی از یک IDE و از یک ابزار ورژن کنترل استفاده می‌کنیم!

تجربه شخصیم همیشه 2 موضوع مد نظرم قرار گرفت . اول یونیتی ها توی ورژن های جدیدتر گاها یکسری فیوچر بهش اضافه میشه که بود و نبود آنچنان تفاوتی نداره مثلا وجود پوشه صحنه های پیشفرض .
ولی گاهی تغییر چشمگیری داره مثلا یونیت 5 سیستم رابط کاربری فوق العاده داشت و من به راحتی قانع شدم یونیتی 4 رو رها کنم به خاطرش.
یا یه مثال که اواخر باهاش رو به رو شدم پریفب سیستم 2018.1 و 2018.3 بود که به کلی تغییر کرده بود و من یه پروژه رو کامل رو 2018.1 داشتم . روی 2018.3 پروژه اجرا شد ولی پریفب ها و کل گیم به مشکل خورد .
بهترین راه داشتم چند ورژن یونیتی در هر سال هست یا 2-3 سال اخیره . 

به نظرم مهمترین نکته شروع پروژه هست که سعی کنید تصمیم به تغییر ورژن یونیتی نکنید که پروژه رو باهاش آغاز کردید .
و اگر فیوچری به یونیتی جدیدتر اضافه شد که احساس میکنید کارتون رو 100 پله جلوترمی بره پس ارزشش رو داره از اول کد ها اختصاص بدید . وتصحیح کنید .

یه نکته دیگه چک کنید ببینیدآیا می خواهید از پکیجی استفاده کنید که در یونیتی های جدیدمنقضی شده باشه یا نه ..
 

اتفاقا من همین اواخر با این مشکل مواجه شدم که از نسخه 2019 استفاده می‌کردیم و با کرش مواجه بودیم که بالای یک درصد بود و خب اصلا برای ASO خوب نیست. با برگشت به نسخه LTS 2018 مشکل کامل رفع شد، و البته گاهی رفتن به نسخه پایین‌تر اصلا ساده نیست و بهتره با توجه به نیاز پروژه از ابتدا تصمیم کم هزینه‌تر بگیرید.

سوالات مشابه