برو به محتوای اصلی
ناشناس
۳ سال پیش پرسیده شده

سلام دوستان ، نمونه از قرار داد برای ساخت بازی دارید ؟ من دنبال نمونه قرار دادی هستم که بتونم با افراد با از طریق سود بازی قرار داد ببندم

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جامعه بازی‌سازان ایران می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

ناشناس

فکر می‌کنم جناب @امیرحسین فصیحی۱۰۴ و جناب @حسین مزروعی۱۰۴  اطلاعاتی خوبی توی این مورد داشته باشند

سوال خوب و مهمی پرسیدید، برام عجیبه چرا هنوز پاسخی داده نشده!

بنده خودم در این مورد خیلی اطلاعات دقیقی ندارم مخصوصا جنبه‌های حقوقی، با وجود این سر این موضوع خیلی ضربه خوردیم و این عدم آگاهی در سال‌های اول مخصوصا برای تیم‌های کوچیک با سرمایه شخصی خیلی به آینده پروژه، تیم و حتی اعضا ضربه می‌زنه. به همین خاطر یک سری تجربیاتی که در سال‌های گذشته پیرو توافقات بین تیم کسب کردیم رو لیست می‌کنم، امیدوارم بتون کمک کنه که مثل ما مشکل براتون پیش نیاد:

  • اولین موضوع بسیار مهم شفافیت در توافقات و متن قراردادی هست که تنظیم می‌کنید. خیلی واجبه که همه‌ی اعضا نسبت به حقوق خودشون و تعهداتی که دارن کاملا آگاه باشن و نکته‌ای گنگ یا گمراه کننده نباشه. توجه به این موضوع پایه اساسی اعتماد بین تیم هست و از خیلی مواردی که منجر به پاشیده شدن تیم از هم می‌شه جلوگیری می‌کنه.
  • شرح دقیق وظایف هر شخص و تعهدات هر یک از اعضا رو نسبت به تیم(یا کارفرما یا شرکت یا...) و تیم به شخص رو مشخص کنید. این مورد کمک می‌کنه حقوق همدیگه رو بهتر درک کنید و بر اساس تعریف وظایف  تقسیم سهم، تصمیم گیری و... چهارچوب مشخصی پیدا می‌کنه.
  • مورد بسیار مهم بعدی تعریف دقیقی برای مالکیت و حقوق معنوی کارهای انجام شده توسط هر فرد و همچنین ارائه راهکار یا توافقی برای موارد پیشبین نشده مثل جدا شدن عضو از پروژه یا ... هست. به عنوان مثال مالکیت آرت بازی در صورتی که آرتیست از تیم جدا بشه متعلق به آرتیست هست یا تیم؟ آیا اصلا قراره از asset ها استفاده بشه؟ اگر آره حق و حقوق آرتیست چطور پرداخت می‌شه؟ و مسائلی از این قبیل
  • مورد بعدی تصمیم گیری‌های کلان هست. همیشه امکان اختلاف نظر وجود داره و در اکثر مواقع با مکالمه بین اعضا در نهایت یک تصمیم جمعی گرفته می‌شه، اما در مواردی هم ممکنه تیم به یک تصمیم واحد نرسه در این صورت درک این موضوع مهمه که اعضایی که در سود بازی سهیم هستند در واقع سهامدار پروژه محسوب می‌شن و قاعدتا بهترین راهکار رای گیری بر اساس سهم هست.
  • یک شیوه مناسب برای برخورد با رعایت نکردن تعهدات (چه اعضا و چه شرکت) تنظیم کنید، از شیوه تذکر و جریمه نقدی/سهم تا تصمیم گیری برای این موارد و...
  • گردش مالی تیم باید قابل دسترس و برای همه مشخص باشه. همچنین تصمیم گیری برای تامین و جبران هزینه‌های لازم، شفافیت در مورد شیوه درآمد زایی، نحوه پرداخت‌ها و موارد مالی دیگه بسیار مهم هست.

قطعا موارد کلیدی دیگه‌ای هم هست که دوستانی که تجربه و تخصص بیشتری نسبت به بنده دارن بهتر می‌تونن راهنمایی کنند. امیدوارم که تجربیاتشون رو اینجا به اشتراک بذارند چون موضوع خیلی مهمی هست مخصوصا برای تیم‌های کوچک و تازه شکل گرفته و آگاهی بیشتر از این موارد جلوی سواستفاده‌های احتمالی رو می‌گیره که متاسفانه تعدادشم کم نیست!