برو به محتوای اصلی
سوال
محمد آقایی
طراح بازی
۳ سال پیش پرسیده شده

من با یکی از دوستام قراره یه پروژه رو شروع کنیم و میخواستم بدونم نرم افزاری هست که باهاش پروژه رو کنترل کنیم ؟(منظورم اینه فایل های پروژه بصورت لحظه ای در دسترس باشه و بین بخش طراحی و برنامه نویسی هماهنگی ایجاد شه)

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جامعه بازی‌سازان ایران می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

بله، برنامه‌های Version control system (VCS) هستند که برای همین نیاز تولید شدند. از پرکاربردترین اونا میشه به SVN، Git و Perforce اشاره کرد. یادگیری هر حداقل یکی از اینا برای یه هر کسی که تو پروژه نرم‌افزاری کار می‌کنه (چه آرتیست، طراح بازی یا برنامه‌نویس) حیاتیه. 
مهمترین ویژگی‌شون شاید این باشه که می‌تونید ورژن‌های گذشته‌ی یه فایل رو ببینید و اگر اشتباهی صورت گرفت یا نیاز به مشاهده‌ی تغییرات داشتید از ورژن‌های قدیمی فایل استفاده کنید.
به نظرم Git به علت رایگان بودن و داشتن ویژگی‌های منحصر به فرد از همه بهتره و می‌تونید سورس برنامه رو روی جایی مثل Github یا Gitlab به صورت رایگان قرار بدید و با هم کار کنید. پیشنهاد می‌کنم از محیط کنسول و تایپ کردن دستورات شروع کنید و اگر براتون «خیلی» سخته از رابطهای گرافیکی که برای git نوشته شده استفاده کنید مثل GitKraken یا SourceTree 
برای به اشتراک گذاشتن مستندات هم برنامه‌های مبتنی بر بستر وب خیلی مناسب هستند. یه Wiki برای هر پروژه لازمه و همون گیت‌هاب و گیت‌لب امکان ایجاد ویکی رو هم بهتون می‌دن. برنامه‌های دیگه مثل Micro soft white board هم برای جلسات و مستندسازیشون مناسبه. 

سوالات مشابه