برو به محتوای اصلی
ناشناس
۳ سال پیش پرسیده شده

دوستان به نظر شما برای به درآمد رسیدن یک بازی سازی نوپا چه روش هایی وجود داره ؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جامعه بازی‌سازان ایران می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

مهدی فرزامی
مدیر عامل استدیو بازی سازی اپرنگ

بازی سازی هم مثل اکثر کسب و کارهای دیگه هست و نباید انتظار بازدهی خیلی سریع داشته باشین. باید برنامه ریزی بلند مدت داشته باشین و روی کسب دانش و تجربه تیم سرمایه گذاری کنین. دید کوتاه مدت باعث میشه یه مدت بعد دلسرد بشین و به دنبال اون از این صنعت خارج بشین.

راهکارها می تونن بلند مدت و کوتاه مدت باشن .
کوتاه مدت(ماهیانه) 
مثل انجام دادن پروژه های دیگران، ساخت بازی های کژوال که ساختشون کمتر از 1 هفته زمان می بره (که البته خیلی به درآمد نمیرسن یا احتمالش کمه)، برگزاری آموزش و درآمد از شهریه که این رو توصیه نمی کنم ولی اگه خوب پیشببرید میتونید 2منظوره آموزش و کارآموزی و استخدام باشه . 
انجام دادن پروژه های غیر بازی که این اگه تیمتون کوچیکه وهمه تخصص صرفا بازی سازی دارن نرید سمتش ولی خوب بیشتر این درآمد ها خیلی محدود هستن

طولانی مدت 
 توسعه بازی رو آموزش بدید به تعداد زیادی  کار آموز و با پشتیبانی که به آنها ارائه می دهید درصدی از فروش نهایی رو بردارید (تعداد زیادی پروژه کژوال یا 1 پروژه بزرگ) .
تجربه بالا کسب کنید و با شرکتهای(افراد) خارج از ایران همکاری کنید چون در آمد دلاری خیلی بهتره .

می تونید فارق ازبازی سازی اگر تخصص کافی دارید نقطه های تاریک بازی سازی رو روشن کنید. 
به عنوان مثال در حال حاضر بازی های ایرانی سروری برای بازی چند نفره در داخل ایران ندارن . بتونید اینچنین سروری تهیه کنید بدون شک درآمد ساخته میشه .

اگر ادیتور خوب فیلم توی گروهتون دارید می تونید در آمد از یوتوب با قرار دادن آموزش ها (اگر بخواید انگلیسی باشه (حتی زیرنویس) باید خاص تر باشه آموزشتون از چیزهایی که وجود دارن و بیشتر فیلم های جذاب بسازید در کنار محتوای غنی  )

فارق  از سوال:
در کل بازیسازی مثل اغلب بیزینس ها ممکنه به  شکست هایی منجر بشه و به درآمد نرسه به نظرم قبل از انجام پروژه با تیم به یک نتیجه برسید که اگر این پروژه شکست خورد یا پیروز شد (به درآمد رسید یا نرسید )  برنامه بعدی شما چیه .


 

سروش شهبازی
مدیر فنی استودیو بلوط گیمز

براساس تجربه ای که تیم ما داره، الهام گرفتن از بازی‌های موفق مخصوصا بازیهایی ک در سطح دنیا به موفقیت رسیدند، یکی از راه‌هایی هست که میتونه به هر بازی ساز نوپایی تو بخش درآمدزایی کمک کنه.
نکات مثبتی که clone کردن این بازی‌ها دارن اینکه شما میتونید، در مواجه با چالش‌های مختلفی که قرار تو ساخت یه بازی روبرو بشید مشکلات کمتری برای حل شون دارین چون یک نمونه موفق وجود داره و میتونید سوالات و ابهاماتی که دارین با رجوع به اون بازی حل کنید.
این کار یکی از راه‌هایی هست که میتونید راحت‌تر از ساخت یک بازی خلاقانه و یا حتی یه بازی بزرگ به درآمد برسین. ساخت همچین بازی‌ها که در کنار معایبی که دارند، بزرگترین مزیت شون آشنا شدن با چالش‌های ساخت بازی و حل کردن این چالش و یادگرفتن از نمونه موفق هست.
در کل همونطور که دوستان هم گفتند، بازی سازی در شروع، بیشتر از هرچیز نیاز به عشق داره و به درآمد رسیدنش حداقل 2 سال طول میکشه