برو به محتوای اصلی
۳ سال پیش پرسیده شده

به عنوان بازی‌ساز با چه مسائل و چالش‌های حقوقی و قراردادی روبرو هستید یا تا به حال بوده‌اید؟‌ (از قبیل مالیات، بیمه، ارزش‌افزوده، قرارداد با شرکت‌های تبلیغاتی و امثالهم)

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جامعه بازی‌سازان ایران می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

سيد سعيد حسيني
مدير مالي کوییز آو کینگز

با توجه به اینکه موضوع گسترده هست بنده با موضوعیت تکالیف قانونی اشخاص حقیقی و حقوقی یه پست تفصیلی‌تر میزارم که امیدوارم بتونه دوستان بازی ساز رو راهنمایی کنه. در کل اینکه شخصی قصد فعالیت بصورت  حقوقی داره یا خیر؟ در پاسخ به این موضوع تعیین کننده ست. و اینکه اگه بعنوان شخص حقیقی فعالیت داشته باشیم چه تکالیفی داریم و یا با چه شرایطی می‌تونیم تکالیفمون رو انجام ندیم موضوع مهمیه که سعی میکنم تو پستم بهشون اشاره کنم.چیزی که مشخصه با حقوقی شدن، تکالیف قانونی  به مراتب سنگین‌تر و بیشتر میشه. فعالیت‌های قانونی با ثبت شرکت و روزنامه رسمی (در خصوص فعالیت تحت شخصیت حقوقی) و تشکیل پرونده مالیاتی و دریافت کدکارگاهی تامین اجتماعی شروع میشه و با تکالیف روتین ماهانه، فصلی و سالانه مالیاتی و تامین اجتماعی ادامه پیدا می‌کنه که توصیه میکنم بازی سازان در آغاز شروع به فعالیت از حسابداران آگاه استفاده کنن که با یه تیم حتی کوچک مالی هم قابل حل هستش. جدا از مسائلی که عرض کردم در خصوص مسائل حقوقی و قراردادی حتما پیشنهاد می‌کنم از مشاورین حقوقی کمک بگیرن و با شناسایی تنوع فعالیت هاتوشون  اقدام به تهیه قرارداد‌های تمپلیت کنن، و همچنین موارد خاص رو حتما با وکیل آگاه درمیون بزارن و اصلا سعی نکنن موارد این چنینی و با اهمیت رو با تجارب و برداشت خودشون از مسایل حقوقی حل کنن.

علی نادعلیزاده
مدیر استودیو تاد

ما از سال ۹۴ که اقدام به ثبت شرکت کردیم، تقریبا با تمام مواردی که گفتید دست و پنجه نرم کردیم. از چیدمان ساختار مالی قابل قبول برای بیمه و مالیات بگیرید تا قرارداد با شرکت تپسل که نیازمند مفاصا حساب و بارها رفت و آمد به شعبه بیمه بوده است. در هنگام جابجایی دفتر هم حجم خوبی بار کاری برای جابجایی شعبه مالیات و بیمه و ثبت ادرس جدید در ثبت شرکت‌ها داشته ایم. این فرآیندهای طوریست که یک نفر از تیم بخش بزرگی از وقت خودش را به پیگیری امور اداری و قراردادی میپردازد و دو نفر نیز تیم مالی، حسابداری و بیمه و مالیات را پیگیری میکنند.

به طور کلی اگر درآمد یک بازی در ماه کمتر از ۵۰ میلیون تومان باشد، بهتر است دردسر ثبت شرکت را به خودش ندهد و اگر بالاتر رفت، بعد از ثبت شرکت میبایست حتما مشاور بیمه و مالیاتی خبره داشته باشند تا گرفتار سخت گیری‌ها و مشکلات اساسی این ارگان‌ها در آینده نشوند. اطلاع از قوانین دولتی، آیین نامه‌ها و اجرای آنها اصلا کار آسانی نیست.

امیرحسین ناطقی
مدیر عامل کوییز آف کینگز

قطعا بعد از ثبت قانونی شرکت و ادامه کار به صورت قانونی و شخصیت حقوقی، تیم بازیساز با چالش‌های زیادی مواجه خواهد شد که تجربه کافی در مورد خیلی از اون‌ها رو نداره و میتونه باعث مشکل بشه، من فکر می‌کنم یک گروه بازیساز تا زمانی که نتونه شخصی رو به صورت پاره وقت یا تمام وقت برای پیگیری همه این مسائل توی شروع کار به صورت رسمی جذب کنه، بهتره که در قالب شخصیت حقیقی کار رو پیش ببره و تیمش رو درگیر مسائل حقوقی نکنه.

در مورد چالش‌ها و مسائل بعد از تبدیل شدن به یک واحد حقوقی هم، به نظرم @سيد سعيد حسيني۱۲۱ CFO کوییز آف کینگز میتونه جزییات بیشتری رو شرح بده.