ضمن عرض سلام

پیرو صحبت هایی که در کمیسیون سرگرمی و بازی انجام شد، تشکیل این سایت به عنوان یک جامعه برای بازی سازان شروع شد. هدف از ایجاد این جامعه کاربری، اشتراک دانش بین اعضای جامعه بازی سازی ایران است که در درجه اول مطابق مشورت با دوستان انجمن به صورت بسته خواهد بود و عضویت با معرفی ممکن خواهد بود و بعدا برای عموم باز میشود.

چشم انداز

ایجاد فضایی که تازه کارها، متوسط ها و حرفه ای ها با یکدیگر در ارتباط هستند، در فرهنگی به دور از فیلتر کردن و حس رقابت، و به دور از پرداختن به حاشیه ها، با همدیگر اشتراک تجربه و دانش انجام می‌دهند.

این جامعه:

 1. برای تازه کارها امکان بهره مندی از تجربه های دیگران در هر زمینه مرتبط با بازی سازی را فراهم میکند، حتی اگر فردی که جواب را دارد در دسترس نباشد، اعضای دیگر جامعه کمک خواهند کرد که جواب از مسیرهای دیگری در دسترس فرد قرار گیرد و برای استفاده دیگران در انجمن آرشیو شود.
 2. برای تیم های متوسط امکان پیدا کردن مسیر نشر، جذب سرمایه، مقایسه با بنچ مارک، دریافت تجربه های مدیریت و چگونگی رشد محصول و تیم را از طریق ارتباط با دیگران و دسترسی به آرشیو سوالات فراهم میکند.
 3. برای پیشروها، اشتراک و دستیابی به دانش و تجربیاتی که هنوز تیم پیشرو دیگر امکان دستیابی و امتحان کردن آن را نداشته و امکان راهنمایی تیم های کوچک تر برای استخوان دار شدن صنعت و امکان پیدا کردن استعداد جهت جذب را فراهم کند.
 4. برای افراد شاغل، متخصصان و هنرمندان به صورت فردی، فراهم شدن دسترسی به همکاران و هم‌شغلان، دسترسی به منابع برای خواندن و رشد، بحث و گفت پیرامون موضوعات روز بازی سازی، و صحبت در جامعه متخصص بدون از حاشیه است.

موارد دیگری که در این چشم انداز میبینم: ارتباط بنیاد ملی با تیم ها و افراد و پاسخ گویی به آنها در این جامعه، هماهنگی و برگزاری رویداد ها، معرفی تیم ها و بازی ها (دایرکتوری)

 

ما چه کنیم؟

در این موضوع بحث، نظر و همکاری شما برای شکل گیری قواعد اولیه انجمن بسیار موثر خواهد بود.

 1. چشم انداز بالا را مطالعه، نقد و اصلاح فرمایید.
 2. من یکسری دسته بندی موضوعی اولیه با دید اولیه «زیادی جزیی نشویم» ارایه کرده و اضافه کرده ام و برای هر یک یک شمایل (آیکن) اختصاص داده ام. لطفا نسبت به انتخاب این موضوعات اگر نظری دارید و فکر میکنید باید موردی اضافه یا حذف گردد بفرمایید.
 3. برای مدیریت هر یک از این بخش ها، خودتان چه کمکی میتوانید بکنید و چه کسانی را میتوانید معرفی کنید یا صحبت کنید و انتصاب بدهید. (مدیریت شامل نوشتن قواعد اولیه آن بخش بر اساس قواعد کلی انجمن، طرح سوالات و مباحث روز، درخواست از افراد توانمند و مرتبط برای پاسخ دادن به سوالات، حذف سوالات غیر مرتبط یا دسته بندی درست آنها) می‌باشد.
 4. برای معرفی اولیه و دعوت از استودیوها و بازی سازان (لانچ انجمن) چه پیشنهادی دارید با توجه به روند عضویت جدید که با معرفی انجام می‌شود.
 5. جهت فعال نگه داشتن انجمن در ماه های اولیه چه پیشنهاداتی دارید.
 6. برای قوانین انجمن چه پیشنهاداتی دارید، قطعا قوانین به مرور ارتقا پیدا خواهند کرد اما برای شروع باید یکسری موارد اصلی ذکر شوند. (در واقع به این فکر کنید که چه پست و نوشته هایی در این انجمن جایی ندارند)
 7. سایت نیاز به یک لوگو مربعی ۵۱۲ در ۵۱۲ (ترجیحا سیاه و سفید) دارد و همچنین به تصویر دیگری که هنگام اشتراک گذاری در شبکه اجتماعی گذاشته میشود. (بزرگتر از ۱۲۰۰ در ۶۳۰ پیکسل) اگر میتوانید چنین تصویری تهیه کنید بفرمایید.

 

قوانین اولیه پیشنهادی من

 1. احترام، صبوری و رعایت ادب در پرسیدن سوالات جزو جدا نشدنی جامعه بازی‌سازان است.
 2. جامعه بازی‌سازان مختص کسانیست که در حوزه بازی سازی فعالیت میکنند و یا خدماتی مرتبط با این حوزه ارایه می‌کنند.
 3. تمامی فعالیت‌ها و بحث های انجام شده در این گروه تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.
 4. در صورتی که هر یک از قوانین انجمن توسط شما نقض شود، مدیران انجمن ممکن است حساب کاربری شما را معلق یا حذف نمایند.

از دید من قوانین میبایست کوتاه و مختصر باشند و در همان صفحه ثبت نام می‌توان آن را به کاربران ارایه کرد. تفصیل قوانین میتواند در صفحه جداگانه ای ریفرنس داده شود.

 

درخواست همکاری

درخواست من این است که برای شکل گیری صحیح این کار، بخشی از زمان و توان فکری خود را اختصاص دهید تا شکل بگیرد. از جمله همین موارد بالا را لطفا جواب های کامل بدهید و اگر نقدی بر نظرات من یا دیگران دارید با صبوری بیان (تایپ) بفرمایید.

توجه فرمایید که این نوشته ها، در آینده برای همه اعضا قابل خواندن خواهد بود. بنابراین اگر گفت و گویی خصوصی دارید لطفا آن را به صورت عمومی بسته بندی کنید.

 

متشکرم

علی