از مسائل مهمی که ذهن خیلی از بازی سازان رو درگیر خودش میکنه مسائل قانونی هست و اگر بازی ساز هستید و اقدام به انتشار بازی در مارکت پلیس ها و کسب درآمد کردید یا خواهید کرد و هنوز این مورد ذهنتون رو درگیر خودش نکرده باید بگم که کاملا در اشتباهید و این مساله باید مورد توجهتون قرار بگیره. در این نوشتار سعی میکنم با تکالیف قانونی فعالیت اقتصادی آگاهتون کنم تا اگر نگاه سهل انگارانه ای در این خصوص دارید قبل از وقوع هرگونه اتفاق بدی نگاهتون تغییر کنه, و حتما قبل از گسترش کسب و کار و افزایش مبالغ درآمدتون به فکر تجهیز تیمتون با حسابداران آگاه و استفاده از مشاوره های حقوقی بیفتید. لازم به ذکره که در این مقاله ابتدا به تکالیف اشخاص حقیقی و فرار مالیاتی و قانونی اونها و سپس به تکالیف اشخاص حقوقی یا شرکت ها اشاره میکنیم.

اما سوالی که در پس این مورد مطرح میشه اینه که آیا در صورت ثبت نکردن شرکت و ادامه فعالیت به عنوان شخص حقیقی من تکالیف قانونی ندارم؟ در جواب باید گفت که برخلاف تصور بسیاری از دوستانی که مشغول فعالیت خصوصا در این حوزه هستند و فکر میکنند که به دلیل اینکه اقدام به ثبت شرکت نکردند پس تکالیف قانونی هم ندارند، اشخاص حقیقی هم تکالیف قانونی دارند و ثبت نشدن شرکت دلیلی بر عدم وجود تکالیف قانونی نیست  کما اینکه با قوانین سختگیرانه ای که به تناوب اعلام و اجرا میشه منجر به تعلق مالیات و جرایم روزشمار میشه که در کمین شما هستش. اما کاملا واضحه که با ثبت شرکت تکالیف قانونی شما چندین برابر و با اهمیت تر میشن که حتما نیاز به مشاور یا تیم مالی آگاه خواهید داشت و این مورد در بسیاری از موارد با یه تیم خیلی کوچک برطرف میشه.

 

تکالیف قانونی اشخاص حقیقی

 

مالیات بر درآمد:

طبق قانون مالیات های مستقیم "هر شخص حقیقی ایرانی مقیم ایران نسبت به کلیه درآمدهایی که در ایران و خارج از ایران تحصیل می نماید" مشمول مالیات است. از این رو شما مشمول پرداخت مالیات بر درآمد بیزینس خود هستید. شما به عنوان شخص حقیقی که دارای فعالیت اقتصادی می باشید طبق آیین نامه ماده 95 قانون مالیات های مستقیم، بر اساس میزان درآمد خود در یکی از طبقه بندی های 3 گانه مشاغل قرار میگیرید. که طبعا تکالیف قانونی شما نظیر نحوه ارسال گزارشات و نگهداری دفاتر در حالت های مختلف متفاوت می باشد. از این بابت شما موظف به مراجعه به ادارات امورمالیاتی  متناسب با محل فعالیتتان هستید تا اقدام به تشکیل پرونده مالیاتی و انجام تکالیف خود متناسب با طبقه بندی سه گانه خود نمایید. توصیه میکنم حتما سری به این ماده بزنید یا از حسابداران مطلع مشاوره بگیرید.

 

مالیات بر ارزش افزوده:

با توجه به فراخوان های هفتگانه ارزش افزوده و فراخوان هفتم کلیه فعالین حقیقی و حقوقی با هر سطحی از درامد مشمول قانون مالیات های غیرمستقیم هستند. به این معنی که شما موظف به اخذ درصدی معین(در حال حاضر 9%) به عنوان مالیات بر ارزش افزوده روی درامدهای مشمول خود هستید و همچنین موظف هستید خالص مبالغ دریافتی و پرداختی در خصوص ارزش افزوده را بصورت فصلی و تا 15 روز پس از پایان هر فصل با ارسال اظهارنامه ارزش افزوده به اداره امور مالیاتی پرداخت نمایید. 

 

تامین اجتماعی:

مطابق ماده 28 تامین اجتماعی شما در صورتی که دارای پرسنل هستید و درصورت وجود هرگونه تابعیت دستوری و اقتصادی از شما، شما مکلف به بیمه پرسنل هستید ( اینم خیلی راحت بگم که از نظر ممیزین تامین اجتماعی همه قراردادها با پرسنل یا اشخاص حقیقی که براتون کار میکنند تابعیت دستوری و اقتصادی دارن و شما باید خلافشو ثابت کنید که بعید میدونم به این سادگیا بشه اینکارو کرد). از این رو مکلف به پرداخت 30 درصد حقوق و دستمزد مشمول بیمه  آنها به تامین اجتماعی هستید که از این 30 درصد 7 درصد سهم پرسنل می باشد. شما ملزم به ارسال بموقع لیست بیمه و پرداخت حق بیمه مذکور تا یک ماه بعد می باشید. که در صورت عدم اجرای این قانون مشمول جرایم خواهید بود. برای انجام این امورات شما قبلا می بایست اقدام به دریافت کد کارگاهی خاص خود از شعبه تامین اجتماعی محدوده خود نمایید

 

همچنین مطابق با ماده 38 تامین اجتماعی طرف حساب های شما در معاملات تجاری( B to B ) متناسب با نوع فعالیت و مشمولیت موضوع فعالیت ها مکلف به کسر سپرده های بیمه از شما هستند که شما برای دریافت مبالغ کسر شده مکلف به اخذ مفاصا حساب از شعبه بیمه خود هستید. این مورد در درآمد های شما از شرکت های تبلیغاتی بسیار محتمل است.

 

فرار مالیاتی و قانونی اشخاص حقیقی

این نوشتار با هدف تشویق به فرار مالیاتی نیست و فقط برای آشنایی هرچه بیشتر شما با این حوزه و جلوگیری از وقوع خسارات مالیاتی براتون هستش.راه هایی برای شناسایی نشدن درآمد شما و همینطور کسب کار شما وجود داره که میتونه جلوی شناسایی شما و انجام تکالیفتون رو بگیره و اگر نوع فعالیتتون به نحوی باشه که از موارد زیر در امان هستید در صورت عدم انجام تکالیفات قانونی احتمال شناسایی شما کم است که برخی فعالین بر اساس این موارد اقدام به فعالیت بدون انجام تکالیف قانونی خود می نمایند. اما با توجه به تلاش روز افزون اداره امور مالیاتی و تامین اجتماعی در شناسایی این افراد و کسب کارهایی که چراغ خاموش خطابشون میکنم این دامنه روز به روز درحال تنگ تر شدن هستش. قوانین کشوردر موارد بسیاری سازگاری زیادی با کسب و کارهای استارتاپی و علی الخصوص حوزه گیم نداره که منجر به وجود حفره هایی میشه. اما باید عرض کنم که طی تلاش کارگروه های مختلف در نهاد های مختلف راه های تطابق هرچه بیشتر در حال بررسی هستش و متاسفانه این تصمیمات بیشتر از اینکه در جهت تسهیل و جلوگیری از قوانین نامطابق دست و پا گیر باشد در جهت شناسایی کسب و کارهای چراغ خاموش یا همان فرارهای مالیاتی هستش. مواردی که در کشف شما به عنوان فعال اقتصادی موثر است این موارد هست.

 

 1. اظهارنامه های فصلی طرف حساب های شما.

قطعا شما به عنوان یک فعال اقتصادی تماما با اشخاص و مصرف کننده نهایی ( B to C) در ارتباط نخواهید بود و در صورت فعالیت و انجام معاملات با بیزینس ها و اشخاص حقوقی ( B to B ) گاها مجبور به افشای اطلاعات هویتی خود و یا صدور صورتحساب هستید. باید عرض کنم که طرف حساب های شما قانونا باید معاملات با شما را با اطلاعات هویتی شما در اظهارنامه های فصلی خود به اداره امور مالیاتی اعلام کنند. و اگر اصطلاحا جهت فرارهای مالیاتی خود دو دفتره نباشند و اگر جمع معاملات 3 ماهه شما بیشتر از 5% حدنصاب معاملات کوچک طبق قانون مناقصات که در سال 99 ، مبلغ 2،250،000 تومان هست، باشد اطلاعات هویتی و معامله انجام شده شما طی گزارش مربوطه به امور مالیاتی ارسال خواهد شد و در صورت عدم وجود پرونده مالیاتی بر اساس کد ملی شما اقدام به ایجاد پرونده مالیاتی می گردد. از مهمترین طرف حساب های شما مارکت پلیس ها هستند که مرکز اصلی ریسک کشف بیزینس شما در این نقطه هست و در صورت عدم اطمینان از نحوه گزارش دهی طرف حساب های تجاری تان همواره نگرانی از اینمورد برای شما وجود خواهد داشت. لازم به ذکر است که کسب و کارهای دو دفتره از حقیقی بودن شما استقبال میکنند و برای عدم افشای درآمدشان از فعالیت با شما، از ثبت قانونی و ارسال معاملات با شما خودداری خواهند کرد که این مورد به سود شما تمام می شود اما مسائل زیادی در برخورد با شرکت های تک دفتره خواهید داشت. و همچنین بسیاری از طرف حساب هاتون برای جلوگیری از برگشت هزینه هاشون از شما صورتحساب رسمی طلب میکنن برای شما دردسر ساز هست.

 

 1. قوانین مالیاتی کنترل حساب های بانکی

احتمالا با قوانین پولشویی حاکم در سایر کشور ها و کنترل و توجیه وجوه نقد ورودی آشنایی دارید. ایران نیز در جهت کشف فعالین اقتصادی فاقد پرونده مالیاتی اقدام به وضع قوانین مختلف نظیر1- گزارش گردش حساب های ناهمگن توجیه نشده از سوی بانک ها به اداره امور مالیاتی 2- تشکیل پرونده مالیاتی برای اشخاص با گردش سالانه بانکی بالای 500 میلیون تومان فاقد پرونده مالیاتی 3- و به زودی تفکیک گردش بانکی در مبدا و تشخیص مبالغ توجیه نشده و گزارش به اداره امور مالیاتی، نموده است.

 

 1. سایر موارد نظیر گزارش های فرار مالیاتی، شکایت پرسنل به تامین اجتماعی که دارای احتمالاتی کمتر هستند

 

در خصوص موارد فوق باید ذکر شود که بخشی از فعالیت ادارات امور مالیاتی تحت عنوان مالیات مشاغل پیگیری این معاملات و صدور برگ تشخیص تا 5 سال بعد از فعالیت مذکور هستش که پس از بررسی برگ تشخیص مالیاتی شما همراه با جرایم مربوطه صادر میگردد.لازم به ذکر است که طبق ماده 202 قانون مالیات های مستقیم درصورت بالاتر بودن از 10 میلیون تومان دولت قادر به صدور دستور ممنوعیت خروج شما از کشور می باشد. و همچنین  لازم به ذکره که جرایم شما ماهانه افزایش پیدا می کنه. تعداد زیادی ممیزین مالیاتی مشاغل وجود دارند که مشغول کشف این فعالیت ها هستند اما همواره امکان عدم صدور برگ تشخیص برای شما تا 5 سال وجود داره اما اگر مبلغ درآمدتون بالا بوده احتمالش بسیار کمه که برگ تشخیص براتون صادر نشه.

 

 

تکالیف اشخاص حقوقی

 

هنگامی که شما اقدام به ثبت شرکت میکنید قطعا تکالیف قانونی بسیاری گریبان گیر شما خواهد بود که بصورت خلاصه به موارد با اهمیت آنها اشاره میکنم. و در کل پیشنهاد من حتما فعالیت با حسابدار آگاه در نقطه آغاز ثبت شرکت هستش.

 

 • تشکیل پرونده مالیاتی
 • دریافت کدکارگاهی از شعب تامین اجتماعی
 • نگهداری دفاتر قانونی طبق آیین نامه تحریر دفاتر
 • دریافت ارزش افزوده بر اساس درآمدها و ارسال و پرداخت فصلی اظهارنامه ارزش افزوده
 • ارسال گزارش معاملات فصلی
 • ارسال اظهارنامه مالیاتی عملکرد سالانه و پرداخت مالیات متعلقه
 • ارسال ماهانه لیست بیمه و مالیات و پرداخت مبالغ مربوطه
 • کسر سپرده بیمه از پیمانکاران مشمول و دریافت مفاصا حساب از آنها و بالعکس
 • مجامع قانونی، صورتجلسات هیات مدیره، آگهی های تغییرات و روزنامه رسمی
 • بررسی حقوقی قراردادهای فعالیت های اقتصادی
 • و سایر موارد که حسب موردشامل حال خواهد شد نظیر روابط با شهرداری در خصوص محل اقامت، امور شرکت های دانش بنیان،  تعامل با پلیس فتا و قوه ی قضاییه در خصوص شکایت های کاربران و...

 

 

در انتهای این نوشتار پیشنهاد می کنم حتما در نقطه آغاز فعالیت، از تیم های آگاه مالی و حقوقی استفاده کنید. همچنین در این نوشتار از صحبت در مورد جزئیات و موارد بیشتر خودداری کردم تا با ارائه مطالب زیاد انتقال مطلب سخت نشه. موفق باشید.